7 września (sobota) | Wyprawa do Winnicy Smolis

Nareszcie! Planowałyśmy to wydarzenie chyba dwa lata i w końcu się udało – jedziemy razem do Ewy i Jana Smolisów zobaczyć ich winnicę, dowiedzieć się więcej o produkcji win metodą szampańską i oczywiście spróbować ich wyjątkowych trunków! Przed wami pierwsze wydarzenie specjalne tegorocznego Jemy w Łodzi Food Fest.

Jeśli interesujecie się choć trochę winami, Jana Smolisa nikomu nie trzeba wam przedstawiać. Jeśli nie, nie ma problemu – zacznijcie z nami waszą winną przygodę. Jan, a właściwie Jean Thierry, jest Francuzem z polskimi korzeniami, który zamienił francuską Szampanię na polski Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Dlaczego? Dowiecie się na miejscu. Jak sam mówi – wina musujące to jego życiowa pasja. Blisko Łodzi produkuje je z sukcesami tymi samymi tradycyjnymi metodami, a jego wina zgarniają nagrody nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wybitny specjalista od wina, pasjonat, a prywatnie cudowny, ciepły człowiek.

Jak będzie wyglądała nasza wyprawa? Spotykamy się o 12.00 w okolicach Centralu i stamtąd razem wyruszamy wynajętym busem w okolice Brzezin. Podczas spotkania zobaczymy winnicę, Jan zdradzi nam tajniki produkcji win metodą szampańską (i wiele innych informacji związanych z winem), na miejscu będą czekały na nas wina i przekąski. Spędzimy w winnicy 3-4 godziny i wrócimy do Łodzi.

Chcemy, by wyprawa była jak najbardziej dogodna, dlatego napiszcie proszę w uwagach, jakie miejsce zbiórki najbardziej by wam pasowało. Postaramy się możliwie najefektywniej ułożyć trasę – jeśli się nie uda, zostaniemy przy pierwszej lokalizacji.

Miejsce: Winnica Smolis
Termin: 7 września (sobota) 2024, godz. 12.00
Cena: 250 zł (obejmuje: transport, zwiedzanie, degustację win i poczęstunek
Bilety: dostępne w naszym sklepie
Liczba miejsc
: 17 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów)
Minimalna liczba uczestników: 8 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

Wydarzenie dla osób powyżej 18 roku życia!

13 września (piątek) | Włoskie pierożki czy słodkie desery? – pop up Antonio Rochali w Cocoart’s

Darii i Adama Marszałków z butikowej cukierni Cocoart’s nie trzeba łodzianom przedstawiać. W piątek dołączy do nich Antoni Rochala, o którym mogliście już u nas czytać. Antoni to uczestnik pierwszej edycji Bake off, który obecnie uczy cukiernictwa we florenckim Cordon Bleu. Udało nam się ściągnąć Antoniego do Łodzi i namówić na przygotowanie autorskiej monoporcji, oczywiście inspirowanej tematem pierogów!

Atonio opracował deser nawiązujący do włoskich ravioli – będzie to mus na bazie sera ricotta oraz białej czekolady, przełamany smakiem czarnej porzeczki. Całość ułożona na kruchym ciastku udekorowane cudownym rocher. Antoniego spotkacie w Cocoart’s w piątek między 16.00 a 19.00. Będzie można podejrzeć go przy pracy i oczywiście porozmawiać o słodkościach czy jego drodze do Cordon Bleu. Monoporcja będzie dostępna przez cały weekend, aż do niedzieli.

Miejsce: Butikowa cukiernia Cocoart’s (Okopowa 111)
Termin: 13 września (piątek) 2024, godz. 16.00-19.00 (deser dostępny od piątku do niedzieli)

14 września (sobota) | Pop up Asi Banad z Posypane.pl w lodowym bistro Milk

To już chyba tradycja, bo kolejny raz zapraszamy Was na Milkowe zakończenie lata razem z Asią z Posypane.pl. Kiedy to zleciało? Sami nie wiemy, bo dla Milka te wakacje to wyjątkowo intensywny czas (a jesień i zima będą co najmniej tak samo ekscytujące jak lato).

Do sedna! Już w najbliższą sobotę Milk przygotuje prawdziwie jesieniarskie desery lodowe, które zagoszczą na stałe w menu od października. Jesień to oczywiście jabłuszka, śliwki, orzechy, Będzie też dużo sosu pumpkin spice, sosu porzeczkowego, kinder bueno i waniliowego. Pojawią się chrupiące dodatki jakie jak 3 rodzaje kruszonki czy chrupka kakaowa. Na sobotę Asia i Milk upieką ciasta, które będą się fajnie komponować z deserami lodowymi – babka cytrynowa z kremem z mascarpone, torcik marchewkowy, dyniowe z kajmakiem, brownie z ganchem czekoladowym z solą morską i domowe gofry!

Z okazji festiwalu Jemy w Łodzi Food Fest w Milku przygotują specjalne słodkie pierożki, które również znajdą się w deserach lodowych! Rezerwujecie czas w sobotę. Zaczynamy od 12.00 (do 16.00 lub do wyczerpania zapasów).

Miejsce: Milk Lodowe Bistro (Nawrot 15)
Termin: 14 września (sobota) 2024, od godz. 12.00

15 września (niedziela) | Pierogowe warsztaty dla dzieci w Starym Folwarku Tworzyjanki

Tej wiosny razem z wami odkryłyśmy magiczne miejsce, jakim jest Stary Folwark Tworzyjanki. To kompleks zabytkowych zabudowań, gospoda, miejsca noclegowe, stadnina koni, a teraz także Weranda Tworzyjańska, która zostanie otwarta specjalnie na nasz Festiwal!

W Werandzie będą królowały festiwalowe pierogi, a w niedzielę będzie je można także samodzielnie przygotować! Warsztaty lepienia pierogów dedykowane są dzieciom w wieku 5-10 lat. Będzie dużo zabawy w gotowanie, ale na tym nie koniec atrakcji! Każdy z uczestników będzie mógł też pojeździć na kucyku w tutejszej stadninie. Warto szybko łapać bilety, bo taka atrakcja może się szybko nie powtórzyć.

Uwaga! Od 13.00 do 15.00 w Folwarku odbędzie się również live cooking., czyli gotowanie na żywo. Jaki motyw? Oczywiście pierogi!

Miejsce: Stary Folwark Tworzyjanki (Tworzyjanki 10, koło Brzezin)
Termin: 15 września (niedziela) 2024, godz. 11.00 lub 12.00
Cena: 20 zł
Bilety: dostępne w sklepie na naszej stronie
Liczba miejsc: 20 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów)

17 września (wtorek) | Warsztaty chinkali w restauracji Lavash

Kto nie kocha gruzińskiej kuchni z pierogami na czele? Tym razem będziemy nie tylko jeść chinkali, ale też samodzielnie je przygotowywać. Pod czujnym okiem niezastąpionego Arshaka Stepanyana będziemy doprawiać farsz, przygotowywać ciasto, lepić pierogi i oczywiście jeść!

W restauracji będą czekały na was dwuosobowe stanowiska, możecie wpaść z kimś znajomym lub na miejscu poznać swoją „pierogową parę”. Czy można z dziećmi? Tak, najlepiej z tymi, które już chodzą do szkoły (cena biletu ta sama). W Lavashu nauczycie się przygotowywać chinkali, dowiecie się więcej o kuchni gruzińskiej i najecie do syta. Goście mogą też liczyć na poczęstunek kieliszkiem gruzińskiego wina, a po ukończeniu warsztatów otrzymają certyfikat potwierdzający ich umiejętności.

Miejsce: Restauracja Lavash (Piotrkowska 82)
Termin: 17 września (wtorek) 2024, godz. 18.00
Cena: 130 zł
Bilety: dostępne w sklepie na naszej stronie
Liczba miejsc: 20 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów)
Minimalna liczba uczestników: 8 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

18 września (środa) | Ravioli i inne włoskie przysmaki – Klub Kolacyjny w restauracji Mare e Monti

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są pierogi, nie zabraknie ich także na kolejnym spotkaniu Klubu Kolacyjnego Jemy w Łodzi. Tym razem będziemy gośćmi Enrico Monti z restauracji Mare e Monti, który wprowadzi nas w tajniki włoskiej kuchni. Zasadą Klubu jest to, że nie zdradzamy uczestnikom pełnego menu, ale możemy nieco uchylić rąbka tajemnicy. Zaczniemy od włoskich przystawek na zimno i na gorąco, następnie pierwsze danie – tytułowe ravioli, które będą przygotowywane na żywo podczas kolacji. Na tym nie koniec – po pierożkach przyjdzie czas na okonia i porchettę, a wszystko zakończymy wakacyjnym deserem. W kuchni włoskiej niezwykle ważny jest produkt i o tym również porozmawiamy z Enrico, który poza restauracją prowadzi również sklep z włoskimi towarami.

Jeżeli dotąd nie byliście na żadnym spotkaniu Klubu Kolacyjnego JwŁ szybko wyjaśniamy zasady. To nie jest kolacja degustacyjna, jaką znacie. Tu wszyscy siadamy przy wspólnym stole, dzielimy się jedzeniem i opowieściami o kuchni, zwyczajach i tradycjach. Jest swobodnie i rodzinne – tak, jakbyśmy spotkali się na kolacji w domu. Dbamy, aby spotkania były dostępne cenowo i gwarantujemy – nikt od nas nie wychodzi głodny!

Miejsce: Restauracja Mare e Monti (Wigury 13)
Termin: 18 września (środa) 2024, godz. 19.00
Cena: 199 zł (obejmuje jedzenie i napoje bezalkoholowe)
Bilety: dostępne w sklepie na naszej stronie
Liczba miejsc: 18 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów)
Minimalna liczba uczestników: 10 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

21 września (sobota) | Spotkanie z winami i muzyką w zabytkowej kotłowni Fuzji

Cóż to będzie za wieczór! Niepowtarzalne wnętrze zabytkowej kotłowni Scheiblera w Fuzji rozjaśnią subtelne świece i girlandy, goście zaś powrócą na chwilę do wakacyjnego klimatu. Będziemy pić wino i słuchać muzyki na żywo. Czy można lepiej spędzić sobotę?

Czas na szczegóły. W niezwykłej przestrzeni dawnej kotłowni gościć nas będzie Fuzja, za temat win odpowiada zaś ekipa Muchy w kieliszku. Czy wina pasują do polskiej kuchni? Dowiemy się już w sobotę, próbując dwóch białych i dwóch czerwonych win wyselekcjonowanych przez ekipę Muchy. Spotkanie poprowadzi Michał Bald – sommelier, znawca win, prawdziwa encyklopedia winnych tematów, a także nasz dobry znajomy od wielu, wielu lat. Do win zaplanowany jest drobny poczęstunek (uwaga – jeżeli wolicie opcję wegetariańską lub wegańską, dajcie nam znać w uwagach).

Nie będzie to typowa degustacja – to niezobowiązujący wieczór przy winie, z przyjaciółmi, rozmowami i muzyką na żywo. Nie jesteście znawcami win? Nic nie szkodzi, to spotkanie idealne na początek winnej przygody.

Tego dnia, z jazzowym i soulowym repertuarem, wystąpi dla nas na żywo Marta Gronowska.

Miejsce: Fuzja (Milionowa 6a)
Termin: 21 września (sobota), godz. 19.00
Cena: 199 zł
Bilety: dostępne w sklepie na naszej stronie
Liczba miejsc: 40 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów, lista gości będzie na miejscu)
Minimalna liczba uczestników: 10 osób (w przypadku mniejszej grupy wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)

Wydarzenie dla osób powyżej 18 roku życia!

22 września (niedziela) | Słodkie zwiedzanie Księżego Młyna

Kochamy Łódź i kochamy jedzenie, a dzięki kulinarnym spacerom udało się połączyć obydwie te pasje. Tym razem wyruszymy na Księży Młyn. Naszą opiekunką będzie znana łódzka przewodniczka, cudowna Justyna Tomaszewska (justlodz.pl), z którą przeniesiemy się w czasy świetności Łodzi XIX wieku. Będzie o znanych fabrykantach, ich zakładach i pałacach, robotniczych famułach, a również o Kocim Szlaku czy współczesnym życiu na Księżym Młynie.

Nasz spacer zakończymy słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Oliwię Kupidłowką, założycielkę autorskiej pracowni cukierniczej Sugar by Blonde (położonej oczywiście również wśród pofabrycznych zabudowań). Zestaw Koci Szlak to deser „Kocia Miętka” i dowolnie wybrana kawa. A czym będzie „kocia miętka” w interpretacji Oliwii? Będzie to przepiękna monoporcja składająca się z pistacjowego musu z konfiturą z truskawki i aperolu z miętą, pistacjowego ciasteczka finacier i chrupiącej praliny.

Miejsce: Księży Młyn (zbiórka obok pracowni Sugar by Blonde)
Termin: 22 września (niedziela), godz. 15.00
Cena: 75 zł
Bilety: dostępne w sklepie na naszej stronie
Liczba miejsc: 20 (w zamówieniu prosimy wybierać odbiór osobisty – nie potrzebujecie biletów, lista gości będzie na miejscu)
Minimalna liczba uczestników: 8 osób (w przypadku mniejszej grupy lub pogody uniemożliwiającej zwiedzanie wydarzenie zostanie odwołane lub przełożone)